İletişim :
0216 348 64 55 -

Yemek-Öykü, Yemek-Edebiyat ilişkisi

“Hayattaki en esaslı ortak noktamız yemek değil de nedir? Kim olduğumuzun, mesleklerimizin, cinsiyetlerimizin, giysilerimizin, egolarımızın, kişisel neyimiz varsa yoksa tümünün silikleştiği anlar yemek yediğimiz zamanlardır. Çünkü o yemek yenecektir. Çünkü hayata öyle veya böyle devam edilecektir. Çünkü yemek ve hayat bizimle ve bize karşı sıkı bir işbirliği içindedir. Çünkü yediğimiz de, yendiğimiz de hayattır.”

Çağdaş edebiyattan 12 yazarın farklı lezzetler taşıyan öykülerini bir araya getiren YENİLİR BU HAYAT, Ruhun Gıdası Kitaplar (RGK) etiketiyle ilk basımını Temmuz 2017’de yapmış ve gördüğü ilgi üzere kısa sürede ikinci basımıyla okurla buluşmuştur. Bu etkinlikte edebiyat-yemek ilişkisi ile yemeğin farklı yönleri kitabın editörü Ayça Güçlüten ve RGK’nın kurucusu Güzin Yalın eşliğinde kitaptan bölümler okunur, ardından söyleşi gerçekleştirilir.

Tarih – Saat: 19 Aralık Salı – 19.30

Katılım ücretsiz ve 15 kişi ile sınırlıdır.

Ayça Güçlüten Kimdir?

Reklamcılık okudu. Dergilerde muhabir ve editör, ajanslarda metin yazarı ve içerik yönetmeni olarak çalıştı. Serbest çalıştığı yıllarda kurumsal yayınların ve kitapların editörlüğünü yaptı. Dijital işlere 2011 yılında başladı. Aynı dönem bazı web sitelerinde yazıları yayımlandı. İlk romanı “Uykusuz” 2014’te, ikinci kitabı “Oda” 2016’da yayımlandı. 2017’de editörlüğünü üstlendiği ve bir öyküsüyle katkıda bulunduğu “Yenilir Bu Hayat” Ruhun Gıdası Kitaplar tarafından yayımlandı. Haziran 2017’den bu yana Yacht Türkiye adlı dergide yazı işleri müdürlüğü yapıyor.

Güzin Yalın Kimdir?

Yemek yazarı, yemek kültürü araştırmacısı ve gıda iletişimi uzmanı. Robert Koleji ve Boğaziçi Üniversitesi’nden mezun oldu. Gıda ve yemek kültürü iletişimi konusunda uzmanlaşmış olan Scope Tanıtım ve Danışmanlık’ın ve uluslararası bir sivil toplum kuruluşu olan Akdeniz Mutfakları Konservatuarı Türkiye Platformu’nun kurucu yöneticisi ve Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü’nde on yıla yakın süre öğretim görevliliği yapmıştır. On beş yılı aşkın süredir, T.C. Dışişleri Bakanlığı, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, T.C. Dış Ticaret Müsteşarlığı, Uluslararası Zeytin Konseyi ve Akdeniz Mutfakları Konservatuarı adına, Türk mutfağını yurtdışında temsil etmekte ve tüm dünyada tanıtmaktadır. Ayrıca, yemek kültürü alanında birçok Avrupa Birliği projesinde yönetici ve uzman olarak görev yapmaktadır. Yemek ve yaşam kültürüne ilişkin yazıları başta Yemek ve Kültür, Tempo Travel ve Cazkolik olmak üzere çeşitli dergilerde ve internet sitelerinde yer almakta, aynı konuda hazırladığı haftalık bir program Açık Radyo’da on yıl boyunca yayınlanmıştır. Bir dönem, Çocuk Sofrası adlı çocuklara yönelik bir yemek dergisinin editörlüğünü üstlenmiştir. Mutfaktan Tabaktan Sokaktan ve Laf Söyledi Balkabağı adında iki kitabının yanı sıra Delices de Turquie, Dünya Fındık Lezzetleri (Tr. ve İng. edisyon), Bir Denizin Çevresinden Benzer Sofralar (Tr. ve İng. edisyon) ve Kaz Dağları’ndan Bir Lezzet Öyküsü, Yenilir Bu Hayat kitaplarına da yazılarıyla katkıda bulunmuş ve/veya editörlük yapmıştır.

Ders Konuları

No curriculum found !
Bilgi ve Başvuru
  • ÖZEL
  • 1 Gün
Follow by Email
Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Adres: Caferağa Mah. Neşe Sok. No:31 Kadıköy / İstanbul

İletişim: 0216 348 64 55
Mail: bilgi@ithakiakademi.com

Setup Menus in Admin Panel