İletişim :
0216 348 64 55 -

 

Oyun Terapisi eğitimleri birebir yapılacak olup eğitim günü ve saatinin planlanması için İthaki Akademi’den randevu alınması gerekmektedir.

OYUN TERAPİSİ

Çocuklarla çalışan biri olarak yıllarca “çocukla iletişim kurmanın, ona ulaşmanın başka, onlara özel bir yolu olmalı” diye düşünürken oyun terapisiyle tanışmak bambaşka ve özel bir dünyaya adım atmak oldu benim için. Bu süreç aslında çok basit gibi görünen, hep gözümüzün önünde duran oynama eyleminin aslında çocuk için ne kadar da hayatın kendisi olduğunu  derinlemesine fark etmemi sağladı.

Bu alandaki çalışmalarıma Çocuk Merkezli Oyun Terapisi eğitimi alarak başladım. Şimdiyse daha doyurucu bir bakış açısı kazanmamı sağlayan, çocuk için en uygun yaklaşım olduğunu düşündüğüm Deneyimsel Oyun Terapisi’yle, çocuklarla (ve belki en çok da oğlumla) yolculuğuma devam ediyorum.

Neden oyun terapisi, nedir oyun terapisi diye soracak olursanız… Bizler günlük hayatımızda davranışları görür ve buna göre düşünürüz. Örneğin okulda sürekli arkadaşlarına vuran bir çocuk, öğretmeni için (özellikle birinci sınıfta) başını kaşıyacak vakti yokken onu sürekli uğraştıran, davranış problemi olan; veliler için çocuklarını korumaları ve uzak tutmaları gereken, diğer çocukların hepsinden önce adı ezberlenen; çocuklar içinse kendilerine zarar veren, sürekli öğretmene şikayet ettikleri, belki de zaman zaman da eğlenmek için kızdırdıkları; çocuğun ailesi içinse, bazen tüm bu diğer görüşlerle haksızlığa uğrayan, diğer çocuklar kışkırttıkları için tüm bunları yapan hassas bir çocuk ya da kendileri için de problemli, baş edemedikleri bir çocuk olabilir. Ve genellikle bu çocuklara önce kızılır (bazen aileler zarar vermesine kızamaz, çünkü o da kışkırtılmıştır…),sonra tavsiyede bulunulur, belki tehdit edilir belki de ödül sunulur..Peki nedir çocuğun bu davranışıyla anlatmak istediği? Neden öfkesini kontrol edemez? Neden dikkat çekmek ister? Neden her problem yaşadığında ağlar?

Çocuk için sorulan sorulara cevap vermek iki yönden güçtür, birincisi sözel ifade becerileri sınırlıdır, ikincisi de olayı anlamlandıramaz; arkadaşım bana vurdu/beni kızdırdı ben de ona vurdum; ağlıyorum çünkü annemin yanında olmasını istiyorum… gibi.

Oysa oyun oynarken çocuk kendi ifade dünyasındadır. Terapistin onu anlamak için onun dünyasına girebilmesi gerekir. Her oyuncağın çocuk için farklı bir anlamı vardır. Oyun sırasında yaptığı oyuncak seçimi ve bu oyuncaklar ile oynama şekilleri yaşadığı sorunun ortaya çıkmasında ve çözülmesinde büyük rol oynar.

Oyun Terapisi Hangi Yaşlara Uygulanabilir?

3-8 yaş aralığında daha etkili olmakla birlikte 11 yaşa kadar uygulanabilir.

Oyun terapisinin süreci nedir?

İlk görüşme yalnızca aileyle yapılır. Bu görüşmede çocuğun gelişim öyküsü, ailenin geliş nedenleri hakkında bilgiler alınır, kendileriyle bu süreçte nasıl çalışılacağı, evde ailenin çocuğu oyun saatine nasıl hazırlayacağıyla ilgili(ilk seansa gelirken) bilgi verilir. Yaklaşık olarak bir buçuk saat sürecektir.

Çocukla oyun terapisi ise her hafta 45-50 dakikadır.

Oyun terapisinin süreci çocuğun geçmiş ve bugünde yaşadıkları olaylara yönelik çok çeşitli faktörlere bağlıdır. İki en önemli faktör, çocuğun gelişim olarak hangi gelişim çağında olduğu ve herhangi bir travma olduysa bu travmanın olduğu yaştır. Genellikle yaşanan olaydan sonra ne kadar çabuk terapiye gelinirse terapi süresi de o kadar kısa olur.

Anne babalar oyun terapisine katılabilir mi?

Oyun terapisinde ailenin katkısı en önemli unsurdur. Aile ile oyun terapisti arasındaki görüşme düzenli bir şekilde devam eder. Terapist uygun görürse kimi zaman aileyi de oyuna davet eder. Ayrıca terapist, ailelere çocuklarının terapi sırasındaki iyileşme süreçlerine yardımcı olacak ve terapi odası dışında uygulayabilecekleri tavsiyelerde bulunur.

Oyun terapisinin yardımcı olacağı psikolojik problemlerden bazıları neler olabilir?

 • PTSD (Post Travmatic Stress Disorder): Travma Sonrası Stres Bozukluğu
 • Anxiety: Anksiyete/Endişe
 • Dikkat eksikliği ve hiperaktivite (aşırı hareketlilik) bozukluğu
 • Impulsiveness: Impulsivite/dürtüsellik
 • Okuma bozuklukları
 • Sosyal içe kapanıklılık
 • Güven eksikliği/depresyon
 • Sebebi anlaşılamayan baş ve karin ağrıları
 • boşanma sonrası adaptasyon sorunları

Ders Konuları

No curriculum found !
Bilgi ve Başvuru
 • ÖZEL
 • 10 Gün
Follow by Email
Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Adres: Caferağa Mah. Neşe Sok. No:31 Kadıköy / İstanbul

İletişim: 0216 348 64 55
Mail: bilgi@ithakiakademi.com

Setup Menus in Admin Panel