İletişim :
0216 348 64 55 -

“Sadece futboldan anlayan aslında futboldan da anlamaz”  Cesar Luis Menotti, “El Flaco”

Atölye Süresi: 1 tam gün

Tarih ve Saat: 1 Nisan 2017 11:00-18:30

Koordinatör: Tan Morgül

Atölyenin İçeriği

Gezegenin en çok izlenen ve konuşulan oyunu: futbol. Peki, ama hadiseye ne kadar vakıfız? Yazılı, görsel ve dijital medya aracılığıyla neredeyse her gün maruz kaldığımız haberlere, yorumlara, bilgilere mecbur muyuz? Veya şöyle diyelim; bu bilgilerle oyunun güzelliklerine gerçekten dahil olabiliyor muyuz?

Yaygın olarak bilinenin aksine, futbolu “okumak” ve “yazmak”, yaygın futbol diline sadece içeriden değil dışarıdan da bakmakla mümkün.

İşte bu düzenleyeceğimiz  “Futbol Kültürü Üzerine Düşünmek” adlı futbol seminer ve söyleşileri, alanında uzman yazar ve yorumcularla, oyunu mevcut pozlamalarının dışında da görüntülemeye çalışacak. Memleket futbol kültürü ve tarihinden oyunun taktiksel evrimine, kurallar ve kurumlardan dünya liglerine, oyunun estetik doğasından finansal düzenine, taraftar kültüründen kimlik inşasına, futbola dair duymaya alışık olduğunuz veya olmadığınız birçok mühim konu bu atölyede.

Futbolu daha iyi izlemek, futbol üzerine yazarken kalemin ucunu daha bir keskinleştirmek ve Menotti’nin futbol tarihinde bizcileyin açtığı en önemli parantezin hakkını vermek için Futbol Kültürü Üzerine Düşünmek’de buluşuyoruz.

Seminer ve Söyleşi Programı:

Saat 11.00- 13.00  1. Oturum :  Futbol ve Kültürü

İbrahim Altınsay – Futbolun matematiği: Yüzyıllık taktiksel evrim

Koray Gürtaş – Ayaktakiler ve oturanlarla futbol tarihinde bir yolculuk

Uğur Vardan – Estetik kurgu: Beyazperdede futbol ya da ‘Sinema-futbol ilişkileri 

 

Saat 14.00- 16.00 2. Oturum: Türkiye’de ve Dünyada Futbol Gazeteciliği

Bağış Erten – Futbolun görsel ve yazınsal alternatif mecraları: Kitaplar, dergiler, siteler, bloglar, vs.

Kenan Başaran – Merkez medya mutfağından bildiriyorum

Orhan Uluca – Almanya altyapı devrimi üzerinden futbol geleneği yaratmanın dinamikleri

 

Saat 16.30-18.30  3. Oturum:  Sosyal Bilimlerde Futbol

Emir Güney – Modern futbolun kurum ve kuralları, yapıları ve işleyişleri

İlknur Hacısoftaoğlu – Odadaki Fil: Futbol ve Toplumsal Cinsiyet                                                

Mehmet Yüce – Baldırı Çıplaklardan Zamane Topçularına Memleketin Futbol Tarihi.

 

Seminer ve Söyleşi Detayları:

Tan Morgül

Gazeteci-yazar-gezgin. 1973 İstanbul doğumlu. Çeşitli kitap, dergi, internet ortamı ve gazetelerde toplumsal ve kentsel hareketler, serbest dolaşım hakkı, futbol kültürü, çevre, gezi, siyaset gibi konularda yazıları, söyleşileri ve araştırmaları yayımlandı, yayımlanıyor. İstanbul Dergisi’nin son iki buçuk yılında yayın yönetmenliğini yaptı. Binnaz Toprak koordinatörlüğünde Nedim Şener ve İrfan Bozan ile beraber Türkiye’de Farklı Olmak: Din ve Muhafazakarlık Ekseninde Ötekileştirilenler isimli araştırmanın içinde yer aldı.

Günlük Radikal gazetesinde iki buçuk yıl balık kültürü üzerine yazıları yayımlandı.  RakıAnsiklopedisi ve Açık Radyo Ansiklopedisi’ne maddeler hazırladı. Ulus Atayurt’la birlikte İstanbul Meyhaneleri ve Balık Lokantaları kitabının yazdı. “Rakı and Fish: A Mediterranean Seafood Odyssey” kitabının yazarı. İstanbul Meyhaneleri: Vuslatın Başka Alem belgeselinin senaryo yazarlığını ve yapımcılığın üstlendi. Açık Radyo’da Libero adlı futbol programı hazırladı ve sundu. Ithaki Yayınları “Futbol Kültürü Kitapları” dizisi yayın koordinatörü.

 

 

 

Bağış ERTEN

Futbolun görsel ve yazınsal alternatif mecraları: Kitaplar, dergiler, siteler, bloglar, vs…

Gelişen endüstri ve teknoloji, oyunun yanında devasa bir medya alanı yarattı. Futbol geçmişte de ilgiyle doğru orantılı olarak her daim basın-yayın dünyasını peşinden sürüklese de, modern zamanların iletişim dünyası artık son derece geniş bir haberleşme sahası açıyor. Geçmişte daha çok kitap, dergi ve radyo yayını üzerinden sürdürülen alternatif futbol yayıncılığı artık blog, web sitesi, sosyal medya ve internet radyoculuğu mecralarıyla da üretiliyor. Peki bu zengin ve alternatif dünyanın alamet-i farikası, kıymet ve imkanları nelerdir? Gelecekte tutacağı yerden neler beklemeliyiz?

Özgeçmiş

1973 Ankara doğumlu. 1998′de İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Boğaziçi Üniversitesi’nde Yakın Tarih yüksek lisansını tamamladı ve iki yıl araştırma görevlisi olarak çalıştı. Ardından üç yıl İletişim Yayınları’nda editördü. 2003 yılından beri spor yazarlığı ve yorumculuğu yapıyor.

Halihazırda Banu Yelkovan’la birlikte NTV Spor’da yorumculuk yapan Erten, 11 senedir düzenli olarak yazılar yazıyor. Yazıları Bizim Gazete, Express, Radikal Futbol, Radikal, Tam Saha, Four Four Two ve Socrates’te yayınlandı. Socrates Dergisi’nin fikir babasıdır. Halen Cumhuriyet Gazetesi’nde yazarlık yapmaya devam ediyor. Aynı zamanda Eurosport Türkiye’nin Genel Yayın Yönetmeni ve Kadir Has Üniversitesi Spor İletişimi Sertifika Programı Koordanitörü görevlerini de sürdürüyor.

 

Emir GÜNEY

Modern futbolun kurum ve kuralları, yapıları ve işleyişleri

Popüler kültürün en güçlü mecralarından biri olan spor, artık yalnızca sağlık ve rekreasyon odaklı olmaktan çıkmış, büyük bir sektör ve aynı zamanda sosyo-politik bir güç odağı haline gelmiş durumda. Her sektörde olduğu gibi spor sektörü de kendine has bazı dinamiklere sahip. Sporun herhangi bir alanında araştırma yapacak bir yazarın bu dinamiklere hakim olması, ortaya çıkacak metnin temellerinin de güçlü olmasını sağlayacaktır.

Bu seminerde, Avrupa ve Kuzey Amerika spor modellerinin yapı ve işleyişleri, sporun yönetiminde önemli role sahip ulusal ve uluslararası kurum ve kuruluşların yapı ve işleyişleri, spor hukuku dinamiklerinin temel düzeyde yapı ve işleyişi anlatılacak ve bir spor yazarının araştırmasını yaparken dikkat etmesi gereken konulara değinilecektir.

Özgeçmiş

2003 Kadıköy Anadolu Lisesi, 2008 Boğaziçi Üniversitesi ve SUNY Binghamton Çift Diploma Programı Küresel ve Uluslararası İlişkiler Bölümü ve 2010 Marmara Üniversitesi Yönetim ve Organizasyon İngilizce Tezsiz Yüksek Lisans Programı mezunu. An itibarıyla da Marmara Üniversitesi’nde Spor Yönetimi alanında doktora tezi yazmaya çalışanı. 2010’dan bu yana Kadir Has Üniversitesi Spor Çalışmaları Merkezi’nin müdürü. 2015’ten beri UEFA Futbol Hukuku Programı Lokal Koordinatörü ve Euroleague Basketball Delegesi. Fikir aşamasından beri Socrates Dergi projesinin sevdalısı… Futbol, masa tenisi, satranç, basketbol ve tenis oyuncusu ve de sıkı bir takipçisi.

 

İbrahim ALTINSAY

Futbolun matematiği: Yüzyıllık taktiksel evrim

Futbolda taktik ne işe yarar? Ne kadar etkili olur? Futbol taktikleri neden değişir?

Neden teknik taktikatör değil de, teknik direktör diyoruz? Herkes teknik direktör olabilir mi?” Bu ve bunun gibi, futbol tarihine damga vurmuş ve dönüşümlere neden olmuş, oyunu görünenden başka boyutlara taşımış taktikler, dehalar, fikirler ve pratikler…

Özgeçmiş

1954’te Çanakkale’de doğdu. Darüşşafaka Lisesi ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni bitirdi. Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü’nde lisansüstü öğrenimi gördü. Çeşitli dergi ve gazetelerde editör, muhabir, sinema eleştirmeni ve spor yazarı olarak çalıştı. Yurtiçi ve yurtdışı sinema festivallerinde jüri üyeliği yaptı. Özel televizyonlarda ve Cine5’te programlama sorumluluğu, Genel Yayın Yönetmenliği ve Genel Müdürlük yaptı. 2011’de Digiturk LigTV kanallarının yeniden yapılandırılması görevinde bulundu. Cine5 ve LigTV’de Premier League maçlarını yorumladı. 2000-2004 arası Beşiktaş Jimnastik Kulübü Yönetim Kurulu üyeliği yaptı. 2103’te kısa bir süre Futbol Bölümü’nün yapılandırılması işini fahri olarak yürüttü.

2004-2010 arası Radikal Gazetesi’nda “Futbol Dilencisi” başlığı altında sürekli spor yazıları yazdı. Futbol üzerine yazı ve söyleşileri çeşitli gazete ve dergilerde yayımlandı. Tematik TV kanallarını ve içeriklerini temsil ettiği bir şirketi var. Şirket ayrıca Turkish Film Network adı altında yerli yapımları değişik platformlarda dağıtıyor. Halen DSmart’ta Premier League maçlarını canlı yorumluyor. OT dergisinde yazıyor.

 

İlknur HACISOFTAOĞLU

Odadaki Fil: Futbol ve Toplumsal Cinsiyet                                                

Futbol cinsiyetlenmiş bir alandır. Bu yüzden futbol üzerine bütünsel bir incelemede onun toplumsal cinsiyetle, özellikle erkeklikle ilişkisini ele almak resmin bütününü görmemize yardımcı olur. Bu sunumda futbolun neden cinsiyetlenmiş bir alan olduğu, sosyalizasyon sürecinden taraftarlığa açılan geniş yelpazede incelenecek. Bu çerçevede çocukların futbolla kurduğu heyecan verici ilişkinin cinsiyetleriyle bağı, erkek cemaatinin bir parçası olmakta futbolun rolü, taraftar şiddetinin cinsiyetçiliği gibi konular ele alınacak.

Özgeçmiş

Ortadoğu Teknik Üniversitesi Sosyoloji Bölümü mezunudur. Lisansüstü eğitimini Hacettepe Üniversitesi Spor Bilimleri ve Teknolojisi Anabilim dalında, Spor Sosyolojisi alanında tamamlamıştır. Doktora eğitimini “Burası Er Meydanı: Güreşte Erkekliğin İnşası” başlıklı teziyle bitirmiştir. Gedik Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır. Toplumsal cinsiyet ve spor sosyolojisi alanında çalışmalarını sürdürmektedir.

 

 

Kenan BAŞARAN

‘Merkez Medya Mutfağından Bildiriyorum’

‘Büyük gazeteler’ (veya merkez medya) neden sadece ‘üç büyük’lere yer verir? Neden Akhisar’ı manşet yapmaz? ‘Üç büyükler’ içinde de neden Beşiktaş üçüncü sayfadadır? Spor müdürleri tuttukları takımları mı kollar? Merkez medya içinde yer alan gazeteler, sıklıkla bu tür sorulara muhatap olur.

Bu soruların yanı sıra ‘Fenerbahçe yazarı’, ‘Beşiktaş yazarı’, ‘Galatasaray yazarı’ ve aynı şekilde ‘F.Bahçe-G.Saray-Beşiktaş muhabiri’ gibi ‘müessese’lerin aldıkları son formlara dair de ‘içeriden’ pratiğe dayalı kelamlar…

 

Özgeçmiş

1975’te Erzurum’da doğdu. 1999’da Marmara Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi Gazetecilik Bölümü Bilişim Anabilim Dalı’ndan mezun oldu. 2003’te ise Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Bilişim Yüksek Lisans programını ‘Bilişim Toplumu’ isimli tez çalışmasıyla tamamladı.

Meslek yaşamıma 1995’te Yaşam Radyo’da muhabir olarak başladı. Aynı radyoda 1997-99 döneminde yayın yönetmenliği görevinde bulundu. 1999-2000 arasında Perspektif Dergisi İstanbul Temsilciliği görevini üstlendi. 2000-2001 döneminde General Electric Türkiye Beyaz Eşya Temsilcisi GEPA AŞ’de Halkla İlişkiler Müdürü olarak çalıştı. 2001-2005 döneminde de Foreks Bilgi İletişim’de haber editörü olarak görev aldı. Eylül 2005’te girdiği Referans gazetesinde editörlük ve futbol ekonomisi üzerine köşe yazarlığının yanı sıra, analiz ve haberler kaleme aldı. Gazete için ayrıca “Paslaşmalar” adı altında söyleşiler de gerçekleştirdi. Başaran, 2008 ve 2009 yıllarında Hürriyet Spor dergisi için de yazılar kaleme aldı. Ekim 2010’dan itibaren başladığı Radikal gazetesinde yazar ve editör olarak çalıştı.

Başaran, 2013’ten bu yana ise Hürriyet gazetesinde yazar ve editör olarak meslek hayatına devam etmektir.

Kenan Başaran evli ve bir erkek çocuğu babasıdır.

 

MESLEKİ BAŞARILARI

İstanbul Şehir Hatları vapurlarını konu edindiği ve “İstanbul’un Gelinleri” ismini verdiği belgesel çalışmasıyla 2005 Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Sedat Simavi Radyo Ödülü’nü kazandı.

“3 büyüklere forma reklamı verenlerin yarısı tarihe karıştı” yazısıyla “2008 Nezih Demirkent Ulusal Basın Ödülü”nün sahibi oldu.

2010’da Kardemir Karabükspor Çelik Bilek Spor Ödülü’ne değer bulundu.

2011’de ‘Futbolda Siyasi Çalımlar’ yazı dizisiyle 2011 TSYD Spor Armağanı Araştırma-İnceleme Dalı’nda birincilik ödülünü layık bulundu.

2013 TSYD-Spor Yazarları Armağanı Yarışması’nda “Kalbinin En Orta Yerinden Vurulan Beşiktaş” başlıklı yazısıyla ‘Serbest Yazı’ dalında üçüncülük ödülüne hak kazandı.

KİTAPLARI

Kamuoyunda ‘Şike Davası’ olarak bilinen 3 Temmuz sürecinin tüm mahkemelerini yerinde izleyerek Radikal gazetesinde yazan Başaran, süreci ayrıca 2013’te İletişim Yayınları’ndan çıkan ‘Arkadan Müdahale’ isimli çalışmada kitaplaştırdı.

Halihazırda da 1967’deki Kayserispor-Sivasspor futbol faciasına dair kitap çalışmasını yürütüyor.

 

 

Koray Gürtaş

Ayaktakiler ve oturanlarla futbol tarihinde bir yolculuk

Kadro fotoğrafları, gazetelerin spor sayfalarında ve spor dergilerinde giderek daha az karşımıza çıkmakta. Bu kareler dönemlerinin oyuncu profilleri, forma reklamları, saç stilleri, taraftar görüntüleri gibi önemli verileri içeriyor. Bu atölye çalışmasında, kadro fotoğrafları mercek altına alınarak, bir anlamda kadro fotoğrafları analizi yapılarak futbol tarihinde bir yolculuk gerçekleştirilecek. Ayrıca bu fotoğrafların bulunabileceği kaynaklar incelenecek.

Özgeçmiş

1971 yılında Ankara’da doğdu. Galatasaray Lisesi’ni ve Mimar Sinan Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nü bitirdi. Olay gazetesinde, Gazete Pazar’da, Radikal gazetesinde, Radikal Futbol, Tam Saha, Four Four Two ve Socrates dergilerinde yazıları yayınlandı. Olay TV’de spor müdürlüğü, Bursaspor, Futbolig ve Futbol Gelişim dergilerinde genel yayın yönetmenliği görevini üstlendi. Halen Türkiye Futbol Federasyonu Futbol Gelişim Direktörlüğü’nde  İletişim ve Materyal Müdürü olarak çalışmakta.

 

 

Mehmet YÜCE

Baldırı Çıplaklardan Zamane Topçularına Memleketin Futbol Tarihi.

Memleket futbol tarihinin arkaik, klasik, romantik ve modern devirlerinin tafsilatlı bir surette incelenmesi ve neticesinde her devrin detaylı bir fotoğrafının çekilmesi. Her devrin yıldızları, futbol emekçileri, taraftarları ve diğer anasırının hususi özellikleri. Mevcut popüler kulüplerin kuruluş tarihçelerinin yanı sıra, şimdilerde gözükmeyen bir zamanların meşhur kulüplerinin hikayeleri…

Futbolun içindeki hayatı ya da hayatın içindeki futbolu anlamak. Kadim dönem ile endüstriyel zaman arasında kıyas…

Levanten ve azınlıkların tesis ettiği kulüplere ve onların meşhur oyuncularına dair hatıralar…

Özgeçmiş

1965 Çarşamba doğumlu. 1987’de İstanbul Teknik Üniversitesi Makina Fakültesi’nden mezun oldu.1999 senesinden beri memleket futbol tarihi üzerine araştırma yapıyor.Osmanlı Melekleri 2014, İdmancı Ruhlar 2015 ve Romantik Yürekler 2016’da İletişim Yayınları’ndan çıktı. Darüşşafaka Spor Tarihi “Yeşil-Siyah”ın bidayetten ellilere kadar olan bölümünün yazarı.

 

 

Orhan ULUCA

Almanya altyapı devrimi üzerinden futbol geleneği yaratmanın dinamikleri

90’ların sonuyla beraber oyuncu yetiştirme konusunda bunalıma giren Almanya çözümü devrimde buldu. 2000’lerin Fransa’sını örnek alarak 10 yıllık plan içerisinde yaptığı devrimci atılımların sonuçlarını bugünlerde alıyor. Bu seminerde, söz konusu süreçte uygulanan içeriklerle beraber Almanya’nın diğer ülkelerden ayrıldığı noktaların ayrıntılı analizini bulacaksınız.

Özgeçmiş

1979 Almanya doğumlu. 2004-2011 yılları arasında Almanya’da yaşadı. Augsburg Üniversitesi Bilişim bölümünde okudu. 2011 Eylül ayından bu yana Türkiye’de yaşamaktadır. Ülkedeki futbol sektörünün her alanında çalıştı. Milliyet’in eki Taktik editörü ve yazarı, BirGün gazetesi spor editörü, “futbolburada.com” internet sitesi editörü,  TRT Spor’da “Manşetlerde Spor” programının editörü ve  Çaykur Rizespor kulübünde analist gibi çeşitli görevlerde bulundu.  Hali hazırda aylık futbol dergisi “Fitbol”’da editör ve Bundesliga maçlarının Türkiye yayın haklarını elinde bulunduran Eurosport kanalında da Bundesliga maçları yorumcusudur.

 

 

Uğur VARDAN

Estetik kurgu: Beyazperdede futbol ya da ‘Sinema-futbol ilişkileri’

Benzerlikleri o kadar çok ki. Biri yönetmenin diğeri teknik direktörün eseri… Birine ‘yapımcı’, diğerine ‘başkan’ para yatırıyor. Birinin ‘entertainment’ örnekleri, diğerinin ‘büyük takım’ gerçeği var. Birinin ‘bağımsız sinema’ ürünleri, diğerinin ‘amatör takımları’ var. Biri ‘salon’da, diğeri ‘stat’ta seyredilirse daha keyifli oluyor. İkisi de zaman zaman televizyona bağımlı hareket ediyor. İkisi de seyirciye ihtiyaç duyuyor. İkisi de yıldızlara ve karakter oyuncularına bağlı. Sinema ve futbol, iki 20. yüzyıl eğlenceliği… O kadar sevildiler ki bu yüzyılda da popülerliklerini koruyorlar…

Özgeçmiş

1964 Zonguldak doğumlu. Orta ve lise eğitimini Sakarya Arifiye Öğretmen Okulu’nda tamamladı, daha sonra İTÜ’de mimarlık okudu. Meslek hayatına Erkekçe dergisinde başladı. Arkitekt, Antrakt, Sinema Gazetesi, Aktüel, FHM gibi yayın organlarında çalıştı, Telerama, Özgür Gündem, Yeni Binyıl gibi yayınlarda da sürekli yazarlık yaptı. Yaklaşık 10 yıl Radikal Gazetesi Spor Servisi Şefliği’ni üstlendi. Halen Hürriyet gazetesi sinema ve spor yazarıdır…

 

Ders Konuları

No curriculum found !
Bilgi ve Başvuru
  • ÖZEL
  • 1 Gün
Follow by Email
Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Adres: Caferağa Mah. Neşe Sok. No:31 Kadıköy / İstanbul

İletişim: 0216 348 64 55
Mail: bilgi@ithakiakademi.com

Setup Menus in Admin Panel