İletişim :
0216 348 64 55 -

DAMIZLIK KIZIN ÖYKÜSÜ BİZİM DE ÖYKÜMÜZ MÜ?

Son Yılların En Popüler Dizisini, Damızlık Kızın Öyküsü‘nü ,  1996’da Aynı İsimli Romanın Tezini Yazan Aslı Perker ile İnceliyor, Konuşuyoruz.

 “Margaret Atwood’un Damızlık Kızın Öyküsü adlı kitabıyla ilk kez 1996 yılında tanıştım ve yaşadığım şoku bugün gibi hatırlıyorum.”

 Bugün popüler bir dizi olması vesilesiyle yeniden gündeme gelen bu edebi yapıtı bu şoku yaşayan yazar Aslı Perker’in aynı zamanda üniversiteyi bitirme tezi olmuştu. “Tüm metni didik didik etmiştim; o kadar çalışmadan sonra geriye gerçekten üzerine tez yazmak kalıyordu,” diyen Perker, Dokuz Eylül Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bölümü’nden edindiği film analizi tekniklerini de kullanarak bugün tekrar tezine geri dönüyor ve Damızlık Kızın Öyküsü adlı diziyi bizlerle beraber inceliyor, irdeliyor.

“Bu kitabı kendi yazarı spekülatif kurgu olarak tanımlıyor; yani gerçekten başa gelebilecek olaylar.” diyen Perker kitabın ve şimdi de dizinin “Evet dünyada baskıcı, toteliter ve dini hükümetler tarafından yönetilen ülkeler var ama asla bizim başımıza gelmez” diyenlere cevap olduğunu söylüyor.

Akademisyenlerin aynı zamanda feminist bir çalışma olarak ele aldığı eserin Bruce Miller tarafından ekrana uyarlanan halini 8 Mart Kadınlar günü sebebiyle dünü, bugünü ve yarını doğru “görmek” için mercek altına alıyoruz.

Tarih: 6 Mart Salı

Saat: 19.30

Etkinliğimizin kayıtları dolmuştur. İlginiz için teşekkür ederiz.

Etkinlik ücretsizdir, katılım için rezervasyon gereklidir.

Rezervasyon için: bilgi@ithakiakademi.com’a e-mail gönderebilirsiniz.

Aslı Perker’in Başkalarının Kokusu, Cellat Mezarlığı, Sufle, Bana Yardım Et ve Vakit Hazan isimli beş romanı bulunmaktadır. Cellat Mezarlığı sekiz, Sufle ise yirmi dört dile çevrilmiştir. Perker’in yazar portreleri, kitap eleştirileri ve güncel makaleleri bugüne kadar Milliyet ve Milliyet Kitap başta olmak üzere pek çok yayında yayımlanmıştır.

Ders Konuları

No curriculum found !
Bilgi ve Başvuru
  • ÖZEL
  • 10 Gün
Follow by Email
Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Adres: Caferağa Mah. Neşe Sok. No:31 Kadıköy / İstanbul

İletişim: 0216 348 64 55
Mail: bilgi@ithakiakademi.com

Setup Menus in Admin Panel