İletişim :
0216 348 64 55 -

AŞK YENİR Mİ?

Kim bilir, belki de evet… Denemek gerek…

Laura Esquivel’in ünlü romanı Acı Çikolata (Like Water for Chocolate) hem kitap, hem de film olarak bu sorunun cevabını vermeye hazır!

Acı Çikolata (Like Water for Chocolate)

Yazan: Laura Esquivel

Sinemaya uyarlayarak yöneten: Alfonso Arau

“Acı Çikolata” bir aşk öyküsü… Aynı zamanda da bir yemek kitabı/filmi… Öyle ki, kahramanları bir türlü yaşayamadıkları aşkı tabak tabak lezzetli yemek aracılığıyla tadıp birbirleriyle o yemekler aracılığıyla sevişiyorlar sanki…

Etkinlik Akışı

Kitabın kısa tanıtımı

“Acı Çikolata”nın aşk ve yemek kitabı olarak değerlendirilmesi

Aşk ve yemek ilişkisi üzerine

“Acı Çikolata”nın filme uyarlanması ile ilgili değerlendirme

Başarısı, ödülleri, kritikler

Sinemada fantastik öğelerle gerçekçiliği en iyi bağdaştıran filmlerden birisi olarak kabul edilmesi üzerine…

Görsellikteki başarısı, güçlü oyunculuk performansı ve bir dönem filmi olarak sunduklarıyla aldığı övgüler…

Meksika ve Meksika Devrimi ile ilgili kısa sohbet

Meksika’nın kitabın/filmin konusu olan coğrafi, tarihi ve sosyal özelliklerinden kısaca bahsedilecek.

Her ne kadar roman tarihi bir roman, film de bir aksiyon filmi değilse de, kitapta anlatılan olaylar Meksika Devrimi sırasında geçiyor. Dolayısıyla, film de aynı zamanda bir dönem filmi. Geri planda var olan tarihsel ve sosyolojik açıdan Meksika toplumu için belirleyici özellik taşıyan devrim hakkında kısa bilgilendirme.

Film gösterimi

Filmdeki yemek sahnelerinin değerlendirilmesi

Yorum ve genel değerlendirmeler

 İkram

Meksika churro’ları

Aktaran Güzin Yalın Kimdir?

Yemek yazarı, yemek kültürü araştırmacısı ve gıda iletişimi uzmanı. Robert Koleji ve Boğaziçi Üniversitesi’nden mezun oldu. Gıda ve yemek kültürü iletişimi konusunda uzmanlaşmış olan Scope Tanıtım ve Danışmanlık’ın ve uluslararası bir sivil toplum kuruluşu olan Akdeniz Mutfakları Konservatuarı Türkiye Platformu’nun kurucu yöneticisi ve Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü’nde on yıla yakın süre öğretim görevliliği yapmıştır. On beş yılı aşkın süredir, T.C. Dışişleri Bakanlığı, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, T.C. Dış Ticaret Müsteşarlığı, Uluslararası Zeytin Konseyi ve Akdeniz Mutfakları Konservatuarı adına, Türk mutfağını yurtdışında temsil etmekte ve tüm dünyada tanıtmaktadır. Ayrıca, yemek kültürü alanında birçok Avrupa Birliği projesinde yönetici ve uzman olarak görev yapmaktadır. Yemek ve yaşam kültürüne ilişkin yazıları başta Yemek ve Kültür, Tempo Travel ve Cazkolik olmak üzere çeşitli dergilerde ve internet sitelerinde yer almakta, aynı konuda hazırladığı haftalık bir program Açık Radyo’da on yıl boyunca yayınlanmıştır. Bir dönem, Çocuk Sofrası adlı çocuklara yönelik bir yemek dergisinin editörlüğünü üstlenmiştir. Mutfaktan Tabaktan Sokaktan ve Laf Söyledi Balkabağı adında iki kitabının yanı sıra Delices de Turquie, Dünya Fındık Lezzetleri (Tr. ve İng. edisyon), Bir Denizin Çevresinden Benzer Sofralar (Tr. ve İng. edisyon) ve Kaz Dağları’ndan Bir Lezzet Öyküsü, Yenilir Bu Hayat kitaplarına da yazılarıyla katkıda bulunmuş ve/veya editörlük yapmıştır.

Tarih: 13 Şubat 2018 Salı

Saat: 19.00

Etkinliğe katılım sınırlıdır, rezervasyon gereklidir. Rezervasyon: bilgi@ithakiakademi.com

Ders Konuları

No curriculum found !
Bilgi ve Başvuru
  • ÖZEL
  • 10 Gün
Follow by Email
Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Adres: Caferağa Mah. Neşe Sok. No:31 Kadıköy / İstanbul

İletişim: 0216 348 64 55
Mail: bilgi@ithakiakademi.com

Setup Menus in Admin Panel